images/hamipaper.svg

برای انتخاب ناشر چاپ کتاب به چه نکاتی باید توجه کنم؟

برای انتخاب ناشر چاپ کتاب به چه نکاتی باید توجه کنم؟

برای انتخاب یک ناشر مناسب برای چاپ کتاب باید به نکاتی توجه کنید تا  از بوجود آمدن مشکل در آینده جلوگیری کنید:

  • آیا تفاوتی میان یک ناشر تهرانی و یک ناشر شهرستانی وجود دارد؟

با قاطعیت تمام میگوییم خیر. هیچ تفاوتی میان یک ناشر از تهران با ناشری از شهرستان وجود ندارد و هیچ وجه تمایزی بین آنها به خاطر شهر و یا استان از نظر موسسه شابک-کتابخانه ملی و وزارت ارشاد وجود ندارد.Publisher وجه تمایز بین ناشران فقط رزومه و اعتبار آنهاست. چنانچه اهل هر شهری هستید در شرایط یکسان بین ناشری از تهران و ناشری از شهر خودتان، ناشر همشهری تان را برگزینید. چنانچه در شهر خود ناشری پیدا کردید که تمام مولفه های مدنظر شما را داشت، ارجحیت را بر ناشر شهر خود بگذارید. خود ما از تهران (خودمان را مثال زدیم به کسی برنخورد) هیچ برتری نسبت به یک ناشر در شرایط مشابه از کوچکترین شهر کشور ندارد. ناشران خوب و خوشنام بسیاری در سراسر کشور وجود دارند.

ما به همکاران خود در سراسر کشور که به صورت حرفه ای فقط به چاپ کتاب می پردازند احترام گذاشته و ارادت داشته و داریم و فعالیت آنها را ارج می نهیم ولی مراکزی که چاپ و نشر کتاب سرپوشی برای سایر فعالیت هایشان است را به عنوان ناشر و همکار خود نمی دانیم.

۱- فقط به کار چاپ کتاب اشتغال داشته باشد. در واقع ناشر واقعی باشد.

متاسفانه اخیرا برخی مراکز که شغل واقعی آنها نشر کتاب نبوده جهت استفاده از معافیت مالیاتی ناشران اقدام به اخذ مجوز نشر کرده و درکنار مشاغلی چون چاپ کاتالوگ و تراکت - عکاسی- موسسه تبلیغاتی و … اقدام به فریب افراد با وعده های دروغین می نمایند. پیشنهاد های وسوسه انگیز و دور از منطق از مشخصه های اینگونه مراکز است.

دیگر مشخصه بارز اینگونه مراکز (نگفتیم ناشر چون یک ناشر فقط کتاب چاپ می کند) سواستفاده از نام ناشران معتبر است که با افزودن پسوند و یا پیشوند به نام یک موسسه معتبر و با استفاده از این خلاء قانونی اقدام به فریب افراد می نمایند. اینگونه مراکز به ناشران مغازه ای معروفند حتی چنانچه دفتر هم داشته باشند.

تبدیل پایان نامه به کتاب یکی از روش های تقویت رزومه در مصاحبه های دکتری و مصاحبه های ادارات می باشد که امتیاز بالایی را هم در بر دارد. متاسفانه در این چند سال گذشته برخی مراکز فاقد صلاحیت با توجه به نیاز بازار برای تبدیل پایان نامه به کتاب اقدام به تغییر ماهیت داده و با اجاره کردن مجوز انتشارات و بعضا دریافت مجوز نشر و خرید دستگاه چاپ و صحافی دیجیتال کتاب در کنار مشاغلی همچون چاپ کاتالوگ-چاپ تراکت-چاپ کارت ویزیت-شرکت کاریابی و بسیاری کارهای دیگر اقدام به تبدیل پایان نامه به کتاب می نمایند.

از مترو انقلاب که بالا بیایید جلوی در ورودی مترو حداقل ۳-۴ تا تبلیغ تبدیل پایان نامه به کتاب به دست شما خواهند داد.

۲- انتخاب ناشر متناسب با موضوع کتاب

در این موضوع باید دقت داشته باشید که ناشری که انتخاب می کنید حتما برای کتاب شما مناسب باشد. مسلما ناشر به تنهایی در کتاب موثر نیست و حتی یک ناشر کودک هم می تواند یک کتاب علمی را چاپ کند.

به مثال های زیر توجه کنید:

کتاب مدیریت در سازمان - ناشر: عروسک طلایی

کتاب داستانهای کودکانه- ناشر: علم و صنعت

با دقت در مثال های بالا درخواهید یافت که متناسب بودن ناشر چقدر می تواند در کتاب تاثیر داشته یاشد و برعکس انتخاب ناشر نامناسب ممکن است چه لطمه ای به کتاب وارد کند. منظور نام ناشر نیست بلکه ماهیت فعالیتی یک ناشر است که گاهی در نام ناشر نیز بروز پیدا می کند.

مسلما از نظر قانونی و از دید وزارت ارشاد هیچ وجه تمایزی بین ناشران نیست. (البته قطعا ناشران پرکار و فعال با سایرین تفاوتهایی دارند). ولی در بین برخی مراکز علمی و ادبی همیشه اینطور نیست و دقت کنید با توجه به موضوع کتاب و موارد دیگر اقدام به انتخاب ناشر کنید. انتخاب نامناسب ناشر می تواند به رزومه شما لطمه وارد کند.

انتخاب یک ناشر کودک برای چاپ کتاب علمی و بزرگسال و یا انتخاب یک ناشر صنعتی برای چاپ کتاب کودک می تواند لطمه شدیدی به کتاب وارد کند. دقت در این موضوع درخواهید یافت انتخاب ناشر نامناسب ممکن است چه لطمه ای به کتاب وارد کند.

۳- برای چاپ کتاب به رزومه و اعتبار ناشر دقت کنید.

چاپ کتاب به صورت ناشرمولف با وجود برخی محدودیت هایی که دارد خیلی خیلی خیلی بهتر از چاپ کتاب توسط یک ناشر مغازه ای است.

یکی از مولفه های سنجش اعتبار ناشر، رزومه ناشر است. برای بسیاری از مراکز علمی رزومه ناشری که کتاب را چاپ کرده دارای اهمیت می باشد. ادعاهای هر ناشری را بررسی کنید. کتابهای ناشر و همچنین کتابهای ناشر در سالی که در آن هستید را در سایت موسسه خانه کتاب ببینید. در اینصورت میتوانید به وضعیت ناشر در کل و در آن سال پی ببرید .البته قطعا  تعداد آثار یک ناشر مهم نیست و موارد دیگر را هم باید درنظر گرفت ولی ادعای دروغ برخی از مراکز در مورد سابقه شان را به این طریق درخواهید یافت.

هیچگاه فقط به ادعاها توجه نکنید معمولا در مواجهه با مراکز کوچک شاهد ادعاهای خلاف واقع خواهید شد. اینگونه مراکز بدون پشتوانه بوده و خلاف ادعاهایشان را (مثلا سابقه ۱۵۰۰ کتاب یا ۲۰ سال سابقه نشر) را براحتی با جستجو در سایت موسسه خانه کتاب درخواهید یافت. ملاک ادعاهای هر مرکزی سایت موسسه خانه کتاب می باشد.

در لینک زیر در قسمت مشخصات نشر نام ناشر خودتون رو به صورت کامل بزنید. چنانچه بخواهید کتابهای ناشر در سالی که هستید رو ببینید سال رو هم در قسمت تاریخ نشر وارد کنید.

کتابهای ناشران اقماری که با اضافه کردن پسوند یا پیشوند به نام یک موسسه معتبر سعی در استفاده از نام و اعتبار ناشر اصلی دارند، با کتابهای ناشر اصلی یکجا نشان داده می شوند. در این موضوع دقت کنید.

۴- به افراد و مراکز مرتبط با فروش پایان نامه و مقاله اعتماد نکنید  

در اکثر مواقع اینگونه مراکز با سوء استفاده از نامهای بزرگ اقدام به جذب افراد مینمایند. به عنوان مثال با ثبت موسسه به نام امیرکبیر کهکشان (این فقط یک مثال است) سعی در استفاده از نام و اعتبار انتشارات امیرکبیر می کنند. درحالی که چنانچه کمی تحقیق نمایید خواهید فهمید که موسسه طرف شما هیچ ارتباطی با امیرکبیر ندارد. نام کامل موسسه را در لینک بالا چنانچه جستجو نمایید متوجه تفاوت آنها خواهید شد. اصرار به تماس از طرف شما به دلایل مختلف از نشانه های بارز اینگونه مراکز است.

۵- به مراکز بدون مجوز اعتماد نکنید.

چنانچه مرکزی که میخواهید با آنجا کتاب چاپ کنید حاضر به گفتن نام ناشر قبل از انجام هر کاری نیست، به هیچ عنوان اعتماد نکنید. اخیرا مراکزی با عناوین فریبنده نظیر باشگاه علمی و انجمن نخبگان و …. اقدام به عقد قرارداد می نمایند و فاقد مجوز هستند. داشتن مجوز از وزارت ارشاد برای عقد قرارداد چاپ کتاب الزامی است ولی کافی نیست.

از قرارداد با مراکز فاقد مجوز اجتناب و در قرارداد با مراکز دارای مجوز به موارد گفته شده خصوصا استعلام از سایت خانه کتاب دقت کنید.

ارتباط با ما

 

 آدرس:

  شعبه1:  تهران، خ 17 شهریور

  شعبه2:  قم (بزودی)

 تلفن:  09301201180
 ایمیل:  Hamipaper@outlook.com